Śladami Łukasiewicza- Bóbrka
Film o dziedzictwei Ignacego Łukasiewicza w Bóbrce.
Bóbrka
Bóbrka to wieś położona w województwie podkarpackim, w powiecie krośnieńskim, w gminie Chorkówka, 15 km od Krosna w bardzo malowniczym terenie, gęsto otoczona lasem.
W Bóbrce powstała najstarsza na świecie kopalnia ropy naftowej. Jej założycielami byli Ignacy Łukasiewicz, Tytus Trzecieski i Karol Klobassa-Zrencki. W 1854 roku rozpoczęli poszukiwania ropy.
Dzisiaj funkcjonuje tu Muzeum Przemysłu Naftowego i Gazowniczego im. Ignacego Łukasiewicza. W przepięknej scenerii bóbrzeckiego lasu podziwiać można dobrze zachowane, nadal działające dziewiętnastowieczne kopanki Franek i Janina, czyli pierwsze szyby naftowe. Muzeum powstało w 1961 roku i zajmuje powierzchnię około 20 hektarów. Na terenie skansenu oglądać można także zabytkowe budynki z początków działalności kopalni. Wśród nich dawny budynek administracyjny kopalni z 1865 roku. W tak zwanym domu Ignacego Łukasiewicza urządzono ekspozycję apteczną oraz kolekcję lamp naftowych. Prezentowane są tam również widowiska i słuchowiska poświęcone historii odkrycia nafty. Nieopodal znajduje się obelisk ufundowany w 1872 roku przez samego Łukasiewicza.
Muzeum posiada w swoich zbiorach także unikatowe urządzenia związane z przemysłem naftowym, rafineryjnym i gazowniczym.
Ciekawostki
Po śmierci dyrektora kopalni Adolfa Jabłońskiego w 1887 r. zarząd i kierownictwo kopalni Bóbrka objął powstaniec styczniowy – inż. Zenon Suszycki. Rozpowszechnił na kopalni Bóbrka kanadyjską metodę wiercenia. Jako jeden z pierwszych wdrożył metodę zamykania wód wgłębnych rurami hermetycznymi. Zbudował pierwszy rurociąg do stacji kolejowej w Krośnie, którym tłoczona była ropa z kopalni Bóbrka, Wietrzno i Równe.
Łukasiewicz był również fundatorem szkoły w Bóbrce – obecnie remontowanej jako prywatny dom, zgodnie z oryginalnym wyglądem.
Muzeum Kopalni naftowej w Bóbrce, które powstało jako pierwsze takie na świecie, stara się o wpisanie na listę UNESCO.