Śladami Łukasiewicza- Jasło - Śladami naftowego dziedzictwa Ignacego Łukasiewicza

Wybierz angielską wersję językową.
Wybierz ukraińską wersję językową.
Przejdź do treści

Śladami Łukasiewicza- Jasło

Rafineria ropy naftowej „Jasło”, 1906 r.
Jasło
To miasto powiatowe w południowo-wschodniej Polsce, w województwie podkarpackim, położone w obrębie Dołów Jasielsko-Sanockich w miejscu połączenia trzech rzek: Wisłoki, Ropy oraz Jasiołki.
Prawa miejskie nadał Jasłu Kazimierz Wielki w roku 1365. Z Jasła pochodzili min. Stanisław Pigoń, Hugo Steinhaus, major Henryk Dobrzański „Hubal”.
Około 12 km na zachód od Jasła, w Trzcinicy, znajduje się Skansen archeologiczny „Karpacka Troja”.


Wnętrze apteki w Jaśle przy ul. Rynek 17, początek XX wieku.
Jasło, ul. Rynek 17. Na fasadzie budynku znajduje się tablica upamiętniająca Ignacego Łukasiewicza.
W latach 1857-1865 Ignacy Łukasiewicz dzierżawił w Jaśle aptekę od spadkobierców Józefa Palacha. Apteka zlokalizowana była przy północnej pierzei Rynku, na parterze w kamienicy pod numerem 17. Dzisiaj na fasadzie budynku znajduje się tablica upamiętniająca pioniera przemysłu naftowego w Europie, a także Honorowego Obywatela Miasta Jasła.
Zanim jednak Ignacy Łukasiewicz przeprowadził się do Jasła, w pobliskich Ulaszowicach (aktualnie Ulaszowice znajdują się w granicach miasta) założył pierwszą na świecie destylarnię ropy naftowej. Niestety, do czasów obecnych, nie zachowały się żadne fotografie tego obiektu. Destylarnia spłonęła w 1859 roku, dzisiaj znajduje się tam obelisk i tablica pamiątkowa.
W tym samym roku zmarła córka Ignacego i Honoraty Łukasiewiczów – Marianna. Dziewczynka została pochowana na jasielskiej nekropoli. Cmentarz przy ulicy Zielonej powstał wiosną 1784 roku i jest jednym z najstarszych cmentarzy komunalnych w Polsce.

Apteka i mieszkanie Państwa Łukasiewiczów Jasło, Rynek 17, lata trzydzieste XX wieku.
Jasło, ul. Rynek 17. Tablica upamiętniająca pioniera przemysłu naftowego - Ignacego Łukasiewicza.
Obelisk z tablicą upamiętniający założenie przez Ignacego Łukasiewicza pierwszej na świecie destylarni ropy naftowej w Ulaszowicach.
Obelisk z tablicą upamiętniający założenie przez Ignacego Łukasiewicza pierwszej na świecie destylarni ropy naftowej w Ulaszowicach.2
Ciekawostki

  • Obecnie w mieście znajduje się ulica Ignacego Łukasiewicza.
  • W maju 1858 roku w Jaśle Cesarsko-Królewskie Towarzystwo Gospodarczo-Rolnicze zorganizowało wystawę, podczas której Ignacy Łukasiewicz otrzymał dyplom za zaprezentowane wyroby pochodzące z rafinerii w Ulaszowicach.
  • W 1888 roku Ignacy Łukasiewicz założył jedną z pierwszych na świecie rafinerię ropy naftowej „Jasło”. Dzisiaj w tym miejscu funkcjonuje firma LOTOS S.A.
  • W Jaśle przy ul. Kościuszki mieści jeden z bardziej znanych budynków w mieście - dawny Hotel Krakowski. Gmach został wzniesiony w 1850 roku. Był miejscem spotkań m.in. przemysłowców naftowych. Podczas II wojny światowej budynek został zniszczony, a w latach kolejnych wiernie zrekonstruowany.
  • W mieście funkcjonuje Szkoła Podstawowa nr 12 z Oddziałami Integracyjnymi im. Ignacego Łukasiewicza. Od roku 1960 roku do dziś działa w Jaśle Biuro Projektów „Nafta-Gaz” Sp. z o.o.
 
Grób Marianny Łukasiewicz na Starym Cmentarzu w Jaśle.
Grób Marianny Łukasiewicz na Starym Cmentarzu w Jaśle.2
Hotel Krakowski, ul. Kościuszki  – pocz. XX wieku.
Jasło, Rynek.
Urząd Marszałkowski Województwa Podkarpackiego- Departament Gospodarki Regionalnej
e-mail: dgr@podkarpackie.pl

Logo Unii Europejskiej i Programu PL-BY-UA
Logo projektu Łukasiewicz
Podkarpackie - przestrzeń otwarta. Znak promocyjny Województwa Podkarpackiego
Logo Euroregionu Karpackiego - Ukraina
Niniejszy materiał został przygotowany przy pomocy finansowej Unii Europejskiej,
w ramach Programu Współpracy Transgranicznej Polska-Białoruś-Ukraina 2014-2020.
Odpowiedzialność za zawartość tego materiału leży wyłącznie po stronie Województwa Podkarpackiego i nie może on być w żadnym przypadku traktowany jako odzwierciedlenie stanowiska Unii Europejskiej, Instytucji Zarządzajacej lub Wspólnego Sekretariatu Technicznego Programu Współpracy Transgranicznej Polska-Białoruś-Ukraina 2014-2020.
Dziedzictwo Łukasiewicza
Wróć do spisu treści