Śladami Łukasiewicza- Jedlicze
Jedlicze
Miasto leży w południowo-wschodniej Polsce, w zachodniej części Kotliny Jasielsko-Krośnieńskiej. Założone zostało w XV wieku, a prawa miejskie zyskało w 1768 roku, następnie straciło je w czasie zaborów i ponownie odzyskało w 1967 roku. Dziś jest siedzibą gminy wiejsko-miejskiej w Jedliczu.
Pod koniec XIX wieku Jedlicze wraz z okolicznymi wioskami trafiło w posiadanie związanej z przemysłem naftowym – rodziny Stawiarskich. W roku 1899 Hanowersko-Galicyjskie Gwarectwo Naftowe rozpoczęło budowę jedlickiej rafinerii nafty. Obiekt został oddany do użytku w 1902 roku. Po pierwszej wojnie światowej został rozbudowany, powstały także osiedla mieszkaniowe.
Jedlicka rafineria działa do dzisiaj. Jej właścicielem jest PKN ORLEN S.A. Wojenną zawieruchę przetrwał również pałac Waleriana i Zofii Stawiarskich. Okazała rezydencja została wzniesiona w latach 20. XX wieku. Obecnie w zabytkowym budynku mieści się Liceum Ogólnokształcące. Dodatkowo Stawiarscy wsparli budowę miejscowej świątyni.
Grobowiec rodziny Stawiarskich znajduje się na jedlickim cmentarzu, gdzie pochowany został również Tytus Trzecieski.
Ciekawostki
Seweryn Stawiarski - przemysłowiec naftowy, nabył Jedlicze, Wolę Dębowiecką (odziedziczoną potem przez Waleriana Stawiarskiego), Załęże koło Osieka (w 1871) i majątek po Ignacym Łukasiewiczu – Chorkówkę (w 1882).
W latach 1872-1884 wybudowano linie kolejowe przez Jedlicze: ze Stróż do Zagórza, a w 1890 łączącą Rzeszów z Krosnem ze stacją kolejową.
Walerian Stawiarski miał w latach 1922-1925 spółkę Co. „Fabryka Nafty w Krośnie”. Jego ród był ostatnim właścicielem Jedlicza.
W Jedliczu znajduje się stadion ZKS Nafta Jedlicze oraz klub piłkarski o tej samej nazwie.
Ważnym wydarzeniem w Jedliczu był przyjazd w 1903 roku Marii Konopnickiej, która otrzymała w darze narodowym dworek w pobliskim Żarnowcu za 25-letnie pracy pisarskiej.