Śladami Łukasiewicza- Lesko
Lesko
Jest to miasto powiatowe położone w województwie podkarpackim nad Sanem, na terenie Gór Sanocko-Turczyńskich. Początki osadnictwa na tym terenie sięgają czasów kultury lateńskiej, wpływów rzymskich i wczesnego średniowiecza. Pierwsze pisemne wzmianki pojawiły się w 1436 roku. Przez wieki zamieszkiwali je Polacy, Rusini, Ormianie i Żydzi.
Współczesne Lesko stawia na rozwój przedsiębiorczości lokalnej, głównie z zakresu usług turystycznych i okołoturystycznych.
W połowie XIX wieku w Lesku działała rafineria założona przez spółkę „Braci Dym”. Pod koniec wieku wykupił ją węgierski Żyd Arpad Szemery, w 1843 przedsiębiorstwem kierował inż. Franciszek Haendel. Produkowano tu około 200 cystern kolejowych nafty rocznie. Następni właściciele to Abraham Backenroth, Wikler i spółka. W latach 1918-1939 na terenie kopalni Uherce pozyskiwano ropę ze starych szybów, która trafiała do działającej w Lesku rafinerii. Wyroby charakteryzowały się dobrą jakością i znajdowały nabywców. Urządzenia rafinerii były praktyczne i solidne.
W 1942 roku Niemcy rozpoczęli demontaż i wywóz urządzeń z rafinerii. Dziś po rafinerii „Braci Dym” nie pozostało już nic.
Ciekawostki
Ropę z kopalni z Rajskiego, Ropienki i innych miejscowości do rafinerii przewożono chłopskimi furmankami lub „autoropniakiem”. Był to samochód marki „Benz” z silnikiem benzynowym z przystosowaniem systemu na ropę, koła miał z pełną gumą bez dętek, napęd na łańcuch, jak w rowerze.
Kierowcami byli Antoni Filar i Bronisław Hubicki. Gotowe produkty wywożono samochodem do stacji Lesko-Łukawica, a stamtąd dalej.