Śladami Łukasiewicza- Lesko - Śladami naftowego dziedzictwa Ignacego Łukasiewicza

Wybierz angielską wersję językową.
Wybierz ukraińską wersję językową.
Przejdź do treści

Śladami Łukasiewicza- Lesko

Lesko - widok ogólny z lotu ptaka.
Lesko

Jest to miasto powiatowe położone w województwie podkarpackim nad Sanem, na terenie Gór Sanocko-Turczyńskich. Początki osadnictwa na tym terenie sięgają czasów kultury lateńskiej, wpływów rzymskich i wczesnego średniowiecza. Pierwsze pisemne wzmianki pojawiły się w 1436 roku. Przez wieki zamieszkiwali je Polacy, Rusini, Ormianie i Żydzi.
Współczesne Lesko stawia na rozwój przedsiębiorczości lokalnej, głównie z zakresu usług turystycznych i okołoturystycznych.Lesko - widok ogólny miejscowości. Widoczny most na Sanie, ok. 1919-1939 r.
W połowie XIX wieku w Lesku działała rafineria założona przez spółkę „Braci Dym”. Pod koniec wieku wykupił ją węgierski Żyd Arpad Szemery, w 1843 przedsiębiorstwem kierował inż. Franciszek Haendel. Produkowano tu około 200 cystern kolejowych nafty rocznie. Następni właściciele to Abraham Backenroth, Wikler i spółka. W latach 1918-1939 na terenie kopalni Uherce pozyskiwano ropę ze starych szybów, która trafiała do działającej w Lesku rafinerii. Wyroby charakteryzowały się dobrą jakością i znajdowały nabywców. Urządzenia rafinerii były praktyczne i solidne.
W 1942 roku Niemcy rozpoczęli demontaż i wywóz urządzeń z rafinerii. Dziś po rafinerii „Braci Dym” nie pozostało już nic.


Lesko - widok ogólny z lotu ptaka.2
Rafineria w Lesku, pierwsza połowa XX wieku.
Rafineria w Lesku, kierowca cysterny Antoni Filar, pierwsza połowa XX wieku.
Samochód firmy „Benz”, ok. 1925 r.
Ciekawostki

Ropę z kopalni z Rajskiego, Ropienki i innych miejscowości do rafinerii przewożono  chłopskimi furmankami lub „autoropniakiem”. Był to samochód marki „Benz” z silnikiem benzynowym z przystosowaniem systemu na ropę, koła miał z pełną gumą bez dętek, napęd na łańcuch, jak w rowerze.
Kierowcami byli Antoni Filar i Bronisław Hubicki. Gotowe produkty wywożono samochodem do stacji Lesko-Łukawica, a stamtąd dalej.Urząd Marszałkowski Województwa Podkarpackiego- Departament Gospodarki Regionalnej
e-mail: dgr@podkarpackie.pl

Logo Unii Europejskiej i Programu PL-BY-UA
Logo projektu Łukasiewicz
Podkarpackie - przestrzeń otwarta. Znak promocyjny Województwa Podkarpackiego
Logo Euroregionu Karpackiego - Ukraina
Niniejszy materiał został przygotowany przy pomocy finansowej Unii Europejskiej,
w ramach Programu Współpracy Transgranicznej Polska-Białoruś-Ukraina 2014-2020.
Odpowiedzialność za zawartość tego materiału leży wyłącznie po stronie Województwa Podkarpackiego i nie może on być w żadnym przypadku traktowany jako odzwierciedlenie stanowiska Unii Europejskiej, Instytucji Zarządzajacej lub Wspólnego Sekretariatu Technicznego Programu Współpracy Transgranicznej Polska-Białoruś-Ukraina 2014-2020.
Dziedzictwo Łukasiewicza
Wróć do spisu treści