Śladami Łukasiewicza- Lwów
Film o dziedzictwie Ignacego Łukasiewicza we Lwowie.
Lwów
Lwów to jedno z najludniejszych miast na Ukrainie, ośrodek administracyjny obwodu. Jest położone na pograniczu wschodniego Roztocza (Roztocze Lwowskie) i Wyżyny Podolskiej, nad rzeką Pełtwią. Lwów został założony ok. 1250 przez króla Rusi Daniela (Halickiego), który nazwał miasto na cześć swojego syna Lwa. Współcześnie Lwów stanowi ważny ośrodek nauki i kultury oraz życia społecznego na Ukrainie, także dla mniejszości polskiej. To również ważny ośrodek przemysłowy, węzeł lotniczy, kolejowy i drogowy.
„Lampa naftowa” przy ul. Ormiańskiej 20 to restauracja-muzeum z drugą co do wielkości kolekcją lamp naftowych w Europie, liczącą 528 egzemplarzy. Tu są odtworzone wszystkie etapy produkcji i destylacji ropy naftowej. W lokalu znajduje się dokładna kopia jednej z pierwszych lamp naftowych. Oprócz tego są tam lampy stołowe cesarza Franciszka Józefa, lampy Giuseppe Garibaldiego i Mikłucho-Makłaja. Przy wejściu do lokalu można zrobić zdjęcie w pobliżu pomnika lampy naftowej i jej wynalazców – Jana Zeha, który siedzi przy lampie i Ignacego Łukaszewicza, który wygląda przez okno na drugim piętrze.
Pracodawca Łukasiewicza i Zeha, biznesmen Piotr Mikolasch w latach 1898-1901 wybudował przy ulicy Kopernika 1 pasaż handlowy - jeden z pierwszych obiektów secesyjnych w mieście. Znajdowały się tam sklepy i kawiarnie. Budynek nie przetrwał wojny.
Trzykondygnacyjny budynek starej apteki „Pod Złotą Gwiazdą” w centrum miasta na pierwszym piętrze mieścił aptekę, trzy sklepy, a pozostałe dwie kondygnacje służyły jako mieszkania. To tutaj w 1853 roku wynaleziono pierwszą na świecie lampę naftową. Obecnie znajduje się tu interaktywne muzeum cukiernictwa, którego cennymi eksponatami są min. odrestaurowane meble, autentyczne lampy naftowe.
Przy ulicy Teatralnej 18 w zabytkowym budynku ma swoją siedzibę Państwowe Muzeum Historii Naturalnej Narodowej Akademii Nauk Ukrainy - jeden z najstarszych i najbogatszych funduszy przyrodniczych wśród muzeów w Europie, założony w roku 1870 przez hrabiego Włodzimierza Dzieduszyckiego, patrona nauk przyrodniczych. Kolekcja muzeum liczy ponad 500 tys. pozycji. Wśród unikatowych zabytków w muzeum znajdują się eksponaty mamuta i nosorożca włochatego z kopalni ozokerytu w Staruni (obwód iwano-frankowski), meteoryty (Pułtusk), bursztyn z inkluzjami.
Ciekawostki
Lampa naftowa
Lampa wynaleziona przez Ignacego Łukasiewicza po raz pierwszy została wykorzystana do oświetlenia podczas operacji w Szpitalu Lwowskiego Uniwersytetu Medycznego im. Daniła Galickoho (dawny Szpital Pijarów). Ignacy Łukasiewicz był posłem i obradował w budynku dawnego Sejmu Krajowego (obecnie budynek Uniwersytetu Lwowskiego).