Śladami Łukasiewicza- Polanka
Polanka
Polanka do 1968 roku była wsią, następnie weszła w obręb miasta Krosna, stając się jedną z jego dzielnic w południowo-zachodniej części miasta.
Od 1803 roku Polanka była w posiadaniu rodziny Trzecieskich, Jan Michał Trzecieski odremontował jeden z najważniejszych jej obiektów – Dwór Polankę. Zamieszkiwał tam Tytus Trzecieski, który w 1854 roku wraz z Ignacym Łukasiewiczem utworzył pierwszą na świecie spółkę naftową.
W 1887 roku Polanka przeszła w posiadanie rodziny Klobbasów-Zręckich, która na miejscu wcześniejszego dworu zbudowała neogotycki pałac. Karol Wiktor był dyrektorem w Galicyjsko Karpackim Naftowym Towarzystwie Akcyjnym dawniej Bergheim & Mac Garvey. Gdy firma popadła w trudności finansowe właściciel zdecydował się odsprzedać Pałac Polankę Koncernowi Naftowemu „Dąbrowa”, który był jej właścicielem do 1928 roku, następnie „Dąbrowa” przeszła w posiadanie koncernu „Małopolska”, sprawiając, że pałac został siedzibą największego koncernu naftowego w międzywojennej Polsce. Przed II wojną światową pałac został przekazany na fundusz wojenny, a w 1956 roku został przejęty przez Krośnieńską Hutę Szkła.
Dziś we wnętrzu pałacu znajduje się hotel i restauracja, których ściany ozdobiono fotografiami nawiązującymi do dawnego przemysłu naftowego.
Ciekawostki
W 1928 roku ksiądz Stanisław Decowski wybudował w Polance Kościół Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski, który znajduje się przy ul. ks. Decowskiego 2. Do powstania kościoła przyczynił się koncern naftowy „Małopolska”, pokrywając znaczną część kosztów budowy.