Śladami Łukasiewicza- Polanka - Śladami naftowego dziedzictwa Ignacego Łukasiewicza

Wybierz angielską wersję językową.
Wybierz ukraińską wersję językową.
Przejdź do treści

Śladami Łukasiewicza- Polanka

Pałac w Polance, 1939 r.
Pałac w Polance współcześnie.
Polanka
Polanka do 1968 roku była wsią, następnie weszła w obręb miasta Krosna, stając się jedną z jego dzielnic w południowo-zachodniej części miasta.

Od 1803 roku Polanka była w posiadaniu rodziny Trzecieskich, Jan Michał Trzecieski odremontował jeden z najważniejszych jej obiektów – Dwór Polankę. Zamieszkiwał tam Tytus Trzecieski, który w 1854 roku wraz z Ignacym Łukasiewiczem utworzył pierwszą na świecie spółkę naftową.
W 1887 roku Polanka przeszła w posiadanie rodziny Klobbasów-Zręckich, która na miejscu wcześniejszego dworu zbudowała neogotycki pałac. Karol Wiktor był dyrektorem w Galicyjsko Karpackim Naftowym Towarzystwie Akcyjnym dawniej Bergheim & Mac Garvey. Gdy firma popadła w trudności finansowe właściciel zdecydował się odsprzedać Pałac Polankę Koncernowi Naftowemu „Dąbrowa”, który był jej właścicielem do 1928 roku, następnie „Dąbrowa” przeszła w posiadanie koncernu „Małopolska”, sprawiając, że pałac został siedzibą największego koncernu naftowego w międzywojennej Polsce. Przed II wojną światową pałac został przekazany na fundusz wojenny, a w 1956 roku został przejęty przez Krośnieńską Hutę Szkła.
Dziś we wnętrzu pałacu znajduje się hotel i restauracja, których ściany ozdobiono fotografiami nawiązującymi do dawnego przemysłu naftowego.


   

Ciekawostki
W 1928 roku ksiądz Stanisław Decowski wybudował w Polance Kościół Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski, który znajduje się przy ul. ks. Decowskiego 2. Do powstania kościoła przyczynił się koncern naftowy „Małopolska”, pokrywając znaczną część kosztów budowy.


Kościół Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski w Polance, 1929 r.
Urząd Marszałkowski Województwa Podkarpackiego- Departament Gospodarki Regionalnej
e-mail: dgr@podkarpackie.pl

Logo Unii Europejskiej i Programu PL-BY-UA
Logo projektu Łukasiewicz
Podkarpackie - przestrzeń otwarta. Znak promocyjny Województwa Podkarpackiego
Logo Euroregionu Karpackiego - Ukraina
Niniejszy materiał został przygotowany przy pomocy finansowej Unii Europejskiej,
w ramach Programu Współpracy Transgranicznej Polska-Białoruś-Ukraina 2014-2020.
Odpowiedzialność za zawartość tego materiału leży wyłącznie po stronie Województwa Podkarpackiego i nie może on być w żadnym przypadku traktowany jako odzwierciedlenie stanowiska Unii Europejskiej, Instytucji Zarządzajacej lub Wspólnego Sekretariatu Technicznego Programu Współpracy Transgranicznej Polska-Białoruś-Ukraina 2014-2020.
Dziedzictwo Łukasiewicza
Wróć do spisu treści