Śladami Łukasiewicza- Łodyna + Ropienka
Łodyna
Łodyna leżąca w Górach Słonych założona została w 1555 roku. Należy do województwa podkarpackiego, powiatu bieszczadzkiego, gminy Ustrzyki Dolne.
Ropę w Łodynie pozyskiwano od wieków, m.in. do celów medycznych. W 1860 roku powstała tam pierwsza kopalnia ropy naftowej w gminie, której właścicielem był sir John Richard Eaton. W latach 80. XIX wieku do Łodyny przeniósł swoją działalność z Berehów Dolnych Józef Walter. Wraz z Izydorą Winnicką i adwokatem ze Lwowa założył kopalnię, w której wprowadził wiercenie metodą kanadyjską. W 1906 roku kopalnia przeszła w posiadanie firmy Nieuve Nederlandsche Maatschappij w Amsterdamie, a w 1912 roku przejął ją Glazor Stanisław August. W okresie międzywojennym kopalnia została rozbudowana przez firmę Polmin.
Ropienka
Pierwsze informacje o oddalonej o 14 km Ropience pochodzą z 1513 roku, kiedy to była w posiadaniu Piotra Kmity, właściciela tych ziem i zamku w Lesku.
Jej nazwa pochodzi od występujących tu, naturalnych złóż ropy naftowej. Ropę zaczęto wydobywać tu w 1864 roku za pomocą wiader z tzw. kopanek. Wydobycia na skalę przemysłową rozpoczęto w 1886 roku.
Obie kopalnie, położone przy trasach komunikacyjnych, funkcjonują do dziś i są atrakcjami turystycznymi.
Ciekawostki
Instytucje im. Łukasiewicza
Nawiązanie do historii nafty w Ropience odnaleźć można w nazwie Szkoły Podstawowej im. Ignacego Łukasiewicza.