Śladami Łukasiewicza- Truskawiec - Śladami naftowego dziedzictwa Ignacego Łukasiewicza

Wybierz angielską wersję językową.
Wybierz ukraińską wersję językową.
Przejdź do treści

Śladami Łukasiewicza- Truskawiec

Pijalnia wody mineralnej w Truskawcu.
Najgłębszy szyb w Truskawcu, fot archiwalna.
Truskawiec

Truskawiec to miasto na Ukrainie, w obwodzie lwowskim i uzdrowisko położone na malowniczym przedgórzu Karpat. Liczy ok. 29 tys. mieszkańców. Najbardziej znanym w Truskawcu źródłem zdrowia jest wodorowęglanowo-magnezowo-wapniowa woda naturalna „Naftusia”. Uzdrowisko specjalizuje się w leczeniu różnych schorzeń, min. przewodu pokarmowego, nerek, chorób urologicznych, zaburzeń metabolicznych. Lecznicze właściwości niektórych źródeł w Truskawcu znane były miejscowej ludności już pod koniec XVIII w. Obecnie jest to jedno z najbardziej znanych uzdrowisk na całym świecie.

Do uzdrowisk w Truskawcu, które pod koniec XIX w. stało się modnym kurortem, przybywało eleganckie towarzystwo nie tylko ze Lwowa czy pobliskich ośrodków przemysłu naftowego, Drohobycza czy Borysławia, ale również np. z Warszawy. Czas wolny kuracjusze spędzali na spacerach parku zdrojowym, jak również na Pomiarkach, gdzie znajdowały się kopalnie ropy naftowej i wosku ziemnego.

  
Ciekawostki
Pozyskiwana w Truskawcu woda mineralna „Naftusia” ma bardzo specyficzny smak i zapach ropy naftowej. Jest to szczególnie wyczuwalne dla osób, które kosztują jej po raz pierwszy.
W okresie dwudziestolecia międzywojennego w Truskawcu wybudowano 286 willi, hoteli i pensjonatów. Truskawiec był bardzo modnym, najmłodszym w Polsce uzdrowiskiem. Trzykrotnie otrzymał złoty medal jako najlepsze uzdrowisko Polski.

Truskawiec
Urząd Marszałkowski Województwa Podkarpackiego- Departament Gospodarki Regionalnej
e-mail: dgr@podkarpackie.pl

Logo Unii Europejskiej i Programu PL-BY-UA
Logo projektu Łukasiewicz
Podkarpackie - przestrzeń otwarta. Znak promocyjny Województwa Podkarpackiego
Logo Euroregionu Karpackiego - Ukraina
Niniejszy materiał został przygotowany przy pomocy finansowej Unii Europejskiej,
w ramach Programu Współpracy Transgranicznej Polska-Białoruś-Ukraina 2014-2020.
Odpowiedzialność za zawartość tego materiału leży wyłącznie po stronie Województwa Podkarpackiego i nie może on być w żadnym przypadku traktowany jako odzwierciedlenie stanowiska Unii Europejskiej, Instytucji Zarządzajacej lub Wspólnego Sekretariatu Technicznego Programu Współpracy Transgranicznej Polska-Białoruś-Ukraina 2014-2020.
Dziedzictwo Łukasiewicza
Wróć do spisu treści